Sosyal medya günümüzde pazarlama stratejilerinin temelini oluşturmaktadır. Dijital platformların gücünün günden güne artması ile birlikte işletmelerin ve markaların pazarlama faaliyetlerinde dijital pazarlama aktivitelerine önem vermeleri gerekmektedir. Bu yazıda size sosyal medya tanımlarından, özelliklerinden ve türlerinden bahsedeceğim. O zaman gelin hep birlikte dijital rekabet denizinin içerisine dalalım ve bu rekabet girdabında markamızın nasıl ayakta kalacağına dair kilit noktalardan bahsedelim.

Sosyal Medya Nedir?

Elektronik ortamda kişilerin fikirlerini, bilgilerini, kişisel mesajlarını ve diğer içerikleri paylaşmak için çevrim içi toplulukların oluşturduğu dijital iletişim biçimidir.

Sosyal medyanın güncel tanımına ve ilgili kaynağa göz atmak için tıklayınız.

Sosyal medya markaların tüketicileri ile çift taraflı olarak diyaloğa geçebildikleri platformlardır. Bu platformların ortaya çıkması ile birlikte tüketiciler direkt olarak markalarla iletişime geçebilmektedir. İsteklerini, şikayetlerini bu platformlarında ifade edebilmektedir. Bunun yanında tüketiciler satın aldıkları mal ve hizmetlerle ilgili paylaşımlarda bulunarak diğer kullanıcıları etkileyebilmektedir. Bu durum tüketicilerin satın alma davranışlarını etkilemektedir. Yapılan bu pazarlama iletişimi ağızdan ağıza pazarlama tanımlanmaktadır.

Ağızdan ağıza pazarlama hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Ağızdan Ağıza Pazarlama: Tüketicinin Güvenilirlik Şemsiyesi başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Sosyal Medya Tarihi

Dijital pazarlama faaliyetlerini anlamak için ilk önce sosyal medyanın nasıl hayatımıza girdiğini bilmemiz gerekir. Sosyal medyanın ortaya çıkması internet kullanımının artması ile yakından ilgilidir. İnternet ilk defa 1960’lı yıllarda Amerikalıların askeri amaçlar için geliştirdiği ARPANET projesi ile başlamıştır. İnternetin ortaya çıkmasından sonra kişisel bilgisayarlar ilk defa IBM ve Apple Mac bilgisayarlarının piyasaya sürülmesiyle ortaya çıkmıştır. 1990’lı yılların başında World Wide Web kullanımın ortaya çıkması ile birlikte dijital dünya doğumunu gerçekleştirmiştir. 1990’lı yıllarda internetin blogların kullanılmasıyla birlikte sosyal medya ortaya çıkmıştır.

Dünyada ilk sosyal medya sitesi 1997 yılında ortaya çıkan sixdegrees.com’dur. Sixdegrees.com dünyanın ilk sosyal ağ paylaşım sitesidir. İlgili platformda kişiler profil oluşturabilir, arkadaşlarını listeyebilmektedir. Daha sonra sırasıyla frienster, myspace, facebook, flickr, twitter, youtube, instagram gibi platformlar ortaya çıkmıştır. Günümüzde akıllı telefonların kullanımın artmasıyla birlikte bu platformların popülerliğini günden güne arttırmaktadır.

Sosyal Medya Özellikleri

Sosyal medyanın en önemli özelliklerinin başında katılım gelmektedir. Sosyal medyaya her yaş grubundan, sosyo-kültürel çevreden kişiler katılabilmektedir. Bu özellik markaların tüketicilerini tanıma açısından ve hedef kitlelerine ait özellikleri değerlendirmeleri açısından önemlidir.

Sosyal medyanın bir diğer özelliği ise açıklıktır.Tanımında yapıldığı üzere fikirlerin ve bilgilerin paylaşılmasını içerir. Bu fikirlere ve bilgilere ulaşılmasında ise herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu sayede sosyal platformlar markalar, siyasetçiler, sanatçılar, kamu kuruluşları, kar amacı gütmeyen örgütler için çok önemli bir iletişim aracıdır.

Platformların diğer bir özelliği ise konuşmadır. Geleneksel medya tek taraflı bir iletişim metodu iken sosyal medya çift taraflı etkileşimi esas alan bir faaliyettir. Son dönemlerde YouTube ve Twitch canlı yayınlarının ortaya çıkması ve yüksek izlenme oranları bu özelliğin en güzel örneklerindendir.

Markalar açısından sosyal medyanın en değerli özelliği ise topluluk oluşturmadır. Markalar sosyal platformları etkin bir şekilde kullanarak marka toplulukları yaratabilir. Bu marka toplulukları sayesinde belirlemiş oldukları mesajları hızlı bir şekilde geniş kitlelere ulaştırabilirler.

sosyal-medya-ozellikleri

Sosyal Medya ve Geleneksel Medya Farklılıkları

Sosyal medya platformlarının kullanılmasıyla birlikte pazarlama iletişimi stratejileri ve faaliyetleri yeniden gözden geçirilmelidir. Geleneksel medya ile sosyal medya arasında büyük farklılıklar vardır.

Sosyal medya geleneksel medya ile karşılaştırıldığında gerçek zamanlı ve anlıktır. Hızlı bir şekilde güncellenerek kendini yenileyebilir. Sosyal platformlar dinamik bir yapıya sahiptir. Markaların kullanıcıların ürün ve hizmetleri hakkında yapmış olduğu yorumları takip ederek bunlara gerçek zamanlı olarak yanıt verilmelidir. Sosyal platformları izleme süreçleri sürekli hale getirerek müşteri şikayetleri en kısa sürede çözüme kavuşturulmalıdır. Geleneksel medya ise anlık olarak değiştirilemeyen ve mesajların çok önceden planlandığı bir iletişim şeklidir.

Sosyal platformlar sayesinde markalar anlık olarak kullanıcıların tepkilerini ölçebilirler. Geleneksel medya da ise bu durum pek mümkün değildir. Geleneksel medya tek taraflı bir iletişim metodudur. Tüketicilerin yapılan pazarlama iletişimine vermiş oldukları yanıtlar belirlenemez. Sosyal platformlar üzerinden ise tüketicilerin verdiği cevaplar kolayca belirlenerek raporlar oluşturulabilir. İlgili yanıtlar ölçülebildiğinden veri olarak kullanarak ilerleyen stratejilerde yol gösterici olarak kullanılabilir.

Geleneksel medya ise sosyal medya ile karşılaştırıldığında günümüz pazarlama profesyonelleri bu farklılıkları göz önünde bulundurarak pazarlama faaliyetleri içerisinde bulunmalıdır.

sosyal-medya-turleri

Sosyal Medya Türleri Nelerdir?

Günümüzde belli başlı platformlar popüler olsa da platformları kullanım amaçlarına, etkileşimlere, paylaşımlara göre temel olarak farklılıkları bulunduran bir takım özellikler söz konusudur.

Mongold ve Folds (2009) kaleme almış oldukları makalede sosyal medya türlerini aşağıdaki şekilde sınıflandırmıştır:

 • Sosyal Ağ Siteleri (Myspace, Facebook)
 • Yaratıcı Paylaşım siteleri
  • Video Paylaşım Sitesi (YouTube)
  • Fotoğraf Paylaşım Sitesi (Flickr)
  • Müzik Paylaşım Sitesi (Jamendo)
  • İçerik Destekleyici Paylaşım Sitesi (Piczo)
  • Genel Entellektüel Paylaşım Siteleri (Reddit, Quora, Ekşi Sözlük)
 • Kullanıcı Sponsorlu Bloglar (Son zamanlarda ülkemize yeni girmekte olan Çin menşei telefonların blogları)
 • İşletme Sponsorlu Bloglar (yemek.com, blog.turkishairlines.com)
 • İşletme Sponsorlu Yardım Siteleri (Samsung’un ses getirenler projesi)
 • Davet Sosyal Ağları (Asmallworld.net)
 • İş Bağlantı Ağları (Linkedin.com)
 • İşbirlikçi Siteler (Wikipedia)
 • Sanal Dünyalar (Second Life)
 • Ticaret Toplulukları (gitti gidiyor, hepsi burada, amazon, ebay, iStockphoto, Threadless)
 • Podcast Platformları (Spotifty, Soundcloud, TuneIn)
 • Haber Siteleri (BBC, Daily News)
 • Eğitim İle İlgili Metaryal Paylaşımı (MIT OpenCourseWare, Udemy, Merlot)
 • Açık Kaynak Kodlu Yazılım Toplulukları (Mozilla – spreadfirefox.com, Linux)
 • Sosyal Paylaşım Siteleri (Digg, Newsvine, Mixx it).

Bu yazımda günümüzde dijital pazarlama stratejilerinin önemli alt başlıklarından olan sosyal medya kavramını ele aldım. Pazarlama, girişimcilik ve growth hacking hakkında daha fazla içeriğe erişmek için güncel yazılarımı takip edebilirsin. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.

Yazar

Pazarlama tutkunu bir girişimci. Aynı zamanda sıkıcı olmayan - yeni nesil bir akademisyen. Mottosu: Basit bir adamın elinden geleni yapması, zeki bir adamın tembelliğinden iyidir.

46 Yorumlar

 1. Günümüzde insanların en çok zaman ayırdığı ve hatta gününü orada geçirdiği sosyal medya platformları hakkında güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık, daha fazlası için takipte kalacağım.

 2. 1 dönemlik Reklamcılık – Halkla İlişkiler müfredatı özeti olmuş adeta👍

 3. Ahmet Çimen Reply

  Son derece bilgi veren, güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık!

 4. Geniş kapsamlı ve kaliteli bilgilere yer verilmiş, çok güzel bir yazı olmuş gerçekten. Yazınızın birçok kişiye son derece yardımcı olacağına inanıyorum.
  Ellerinize sağlık!

 5. Çok güzel yazı, emeğine sağlık. Sosyal medyanın önemi her geçen gün daha da artacak, daha fazlasını bekliyoruz.

 6. Değişen dünya düzeninde çağımızın gereksinimlerini sağlama ve gelişmelerden haberdar olma konusunda yardımcı olan sosyal platformların ve bu platformların temelinde yatan pazarlama stratejisi olması gerçeği, yapmış olduğunuz “sosyal medya nedir?” çalışması ile sosyal platformun arka yüzünün neler olduğu konusunda bir öngörü temeli oluşturmuştur.
  Vakit harcayıp böyle bir sentezi oluşturup bilgilendirdiğiniz için,

  Memnuniyet duyar ve çalışmalarınızın devamını dilerim.

 7. Mert Erdogan Reply

  Geçmişi günümüzden çokta eski sayılmayacak bir tarihe dayanmasına rağmen her geçen gün bir öncekine göre hayatımızda edindiği yeri daha da hızla büyüten,kimi bakış açılarına göre modern çağın salgın hastalığı, kimilerine göre iletişimin bel kemiği ve vazgeçilmezi olarak nitelendirilen,düşünceler ne olursa olsun kimsenin hayatımızdaki varlığını reddedemeyeceği sosyal medyanın farklı yönleriyle her kesimden bireyin rahatça anlayabileceği yalın ve akıcı bir dille anlatıldığı harikulade bir yazı olmuş. Keyifle okudum. Nice keyifli ve bilgilendirici yazılarda daha buluşma temennisiyle…

 8. Herkesin gününün büyük bir kısmını geçirdiği sosyal medya uzerine detaylı bir inceleme olmuş. Yeni yazılarınızı merakla bekliyoruz.

 9. Diğer bloglardaki gibi sadece güncel konuları üstün körü geçmemiş tarihine ve sürecine dayanmış.
  Gerçekten de çok bilgilendirici bir yazı ellerinize sağlık.
  Dijital Pazarlama ile uğraş veren herkesin muhakkak okuması gereken bir kaynak.

 10. Enes Akbulut Reply

  Güzel bir inceleme çalışması olmuş.Başarılarının devamını dilerim

 11. Çağatay Durmaz Reply

  Çok iyi bilgi içeriyor emeğin için teşekkürler hocam. Bir çok kişinin aradığı bilgiler bunlar.

 12. Yaşantımızın tam ortasında olan en büyük etkenlerden birini adım adım anlatan güzel bir yazı olmuş. Emeğine sağlık.

 13. Proje ödevim için yararlanabileceğim çok perspektifli bir çalışma olmuş .Emeğimize sağlık

 14. Kübra Yıldız Reply

  Başarılı bir çalışma. Devamını beklemekteyiz Mehmet Hocam.

 15. Faydali bir yazi. Ozellikle geleneksel medya ile gorusleriniz cok yerinde. Yazilarinizin devamini dilerim.

 16. Sercan Cebeci Reply

  Dijital pazarlamada sosyal medyanın gücünü çok net ve akıcı bir dille anlatmışsınız hocam tebrik ederim. Sosyal medyada markasının pazarlamasını yapmak isteyen her kesim için çok bilgilendirici bir yazı. Tüm yazılarınız için teşekkürler.

 17. Özlem Komitoğlu Yaman Reply

  İçerik oldukça zengin ve faydalı bilgilerle oluşturulmuş. Referans çalışmalar ile detaylandırmanız, araştırmalarımız için yararlı olacak. Çok teşekkürler.

 18. Verimli ve bilgilendirici bir yazı olmuş Mehmet hocam kaleminize sağlık. Yeni yazınızı merakla bekliyorum.

 19. Mehmet Durak Reply

  Gayet güzel bir inceleme yazısı olmuş. Doğruluk ya da yanlışlık konusunda eleştiri yapabilecek statüde olduğumu düşünmediğim için kendi adıma konuşuyorum; çok başarılı. Umarım değerli potansiyelinizin farkına varabilirsiniz Sayın Akpınar. Bu yazının ışığında bir soru da ben yöneltmek isterim size. Sosyal medya, günümüz şartlarında bir kamuoyu oluşturabilir mi? Sorumu bir inceleme başlığı olarak görürseniz çok sevinir, çalışmalarınızın devamını ve bekasını dilerim. Emeğinize, kaleminize, dimağınıza sağlık.

  • Öncelikle değerli cevabınız için ve katkınız çok için çok teşekkür ederim.

   Gerçekten çok önemli bir noktaya işaret ettiniz. Bu konuyu en yakın zamanda ele alacağım.

Yorum Yaz